Partíciótípusok Windows Vistában (MBR / GPT)
kategória: HDD — forrás: lacy — dátum: 2008-03-04 — értékelés: 4.40 —
A merevlemezek kapacitásának írtózatos növekedése és áraik csökkenése egyre inkább az MBR partíciótípus népszerűségét ingatja meg. Habár biztos vagyok benne, hogy jelenlegi látogatóim 99,9%-a most még MBR-t használ, nem lesz ez mindig így. Lássunk néhány információt a Windows Vista által támogatott két partíciótípusról és figyeljük meg a GPT előnyeit...
Fő rendszerindító rekord (MBR)
- MBR = Master Boot Record
- Legfeljebb 4 elsődleges partíciót, vagy 3 elsődleges és 1 kiterjesztett partíciót lehet létrehozni, ilyenkor a kiterjesztetten belül (max) 128 logikai partíció hozható létre.
- Legfeljebb 2TB méretű kötetek.
- A platform működéséhez szükséges adatok particionálatlan vagy rejtett szektorokban találhatók.
Globálisan egyedi azonosítók partíciós táblája (GPT)
- GPT = Globally Unique Identifier Partition Table
- Merevlemezenként 128 partíció támogatása.
- Egy partíció maximális mérete elméletben 18 exabájt. (18 millió TB)
- A GPT a működéshez szükséges adatokat a partíciókban tárolja.
- Tartalék elsődleges és biztonsági partíciók használata a partíciós adatok struktúrájának jobb helyreállíthatósága érdekében.
- Következő rendszerek támogatják: Windows XP x64, Windows Server 2003/2008, Windows Vista. Látszik, hogy a listában nem szerepel a 32bites XP, ezért a lemezkezelőben ilyenkor a GPT - védőpartíció kiírás fog szerepelni!
Windows Vista és a GPT - azért nem olyan rózsás a helyzet
Azt hiszem mindenki által jól látható, hogy a nagyobb kapacitású tárolókkal a GPT fog megbírkozni. A helyzet azonban nem ilyen rózsás, lássuk a buktatókat...
- A Microsoft bevezetett egy NTFS limitálást a Windowsokban, azaz a kötetek maximális mérete nem lehet nagyobb 256 TB-nál. Durr egy pofon a 18 exának.
- Vista alatt csak akkor lehet GPT meghajtóról bootolni, ha a rendszer Extensible Firmware Interface (EFI) -t használ, BIOS helyett. Adattárolásra természetesen használhatunk GPT-t attól még, hogy a rendszerünk MBR lemezről bootol.
- Jó tudni, hogy a partíciók óriási mérete kecsegtető, ám azok hibaellenőrzésére kitalált chkdsk segédprogram nem tud a korral ennyire haladni. Ha probléma van a fájlrendszerrel és elindul a chkdsk ellenőrző könnyen elképzelhető, hogy egész nap vizsgálódni fog egy terrabájtos partíció esetén. Nem beszélve ha 18 millió terrabájtos és rajta van a teljes internet tegnapi biztonsági mentése. Erre a DFS (Distributed File System) adhat megoldást, ahol több kisebb kötetünk van és ezeket egy névtérbe foglalva gyakorlatilag csak 1 nagyobb kötetet látunk. Így hiba esetén elég csak a kisebb köteteket felülvizsgálni.