Cikkek

Látványos alkalmazás újítások a Start menüben

kategória: Interfész — forrás: Microsoft TechNet — dátum: 2009-09-11 — értékelés: 5.00Nyomtató

Videó srceencastomban a Microsoft legújabb operációs rendszeréből, a Windows 7-ből mutatok be újításokat, amik az előző operációs rendszerekben nem voltak vagy nem így voltak megvalósítva.

Látványos alkalmazás újítások a Windows 7 Start menüjében - WMV formátum, 26 MB, 11:54

(letöltés: jobbklikk + Mentés másként... / Save Target As...)

Ez a srceencast a Windows 7 Start menüjében található, mindenki által használt, új vagy felújított alkalmazásait helyezi középpontba.

A kalkulátor program Windows 95 óta sem küllemében, sem tudásában semmit nem változott. Ha megnyitjuk az alkalmazást, már megjelenésében is egy egészen új kalkulátor tárul szemünk elé. Az újdonság nem csak a látványban merül ki. Ha bemegyünk a Mode menüpontba, ott válthatunk Scienfitic, azaz tudományos, Programmer-programozói és Statistics-statisztikai módba. Ebben a kalkulátorban már különválnak a különböző számításokhoz szükséges számológép felületek. A korábbi operációs rendszerekben a számológépnek 2 nézete volt, hagyományos és tudományos nézet. Ha végigmegyünk a nézeteken, a funkcióknak megfelelően mindenki megtalálja a maga igénye és számításaihoz szükséges felületet.



Egy másik hasznos funkciókkal gazdagított menüpontot is találunk a kalkulátorban. Options menüpont alatt találhatók a különböző mértékegységek és idők átkonvertáláshoz szükséges felületek. Az Unit Conversionnél különböző mértékegységek között tudunk váltani, pl. szögek, terület, energia, hosszúság, erő stb. Másik hasznos funkció az Options menü Date Calculation opciója, azaz dátum kalkulátora. Két funkciója van:

 

  • Az egyik két időpont közötti időtartamot számol ki: az eredményt évi, havi és napi felbontásban adja meg, illetve a két dátum között eltelt napok számát.
  • A másik funkcióval egy adott dátumhoz adhatunk éveket, hónapokat vagy napokat, és kiszámolja, hogy az milyen napra fog esni. Ezt a műveletet mint kivonás is elvégeztethetjük a programmal.




Következő látványos változás a Paint programban történt. Első megjelenésére az Office 2007 stílusú szalagos menübárjával vonzza a figyelmet. A menü az aktuális ablakméretre optimalizálja a megjeleníthető opciókat, azaz ha a Paint ablakát összehúzzuk, akkor a menü gombjait csoportokba teszi be, ha széthúzzuk vagy teljes képernyőméretre nagyítjuk az ablakot, akkor kibontja a csoportokból a gombokat. A menün akaratlanul is a Brushes nyomógomb vonzza a tekintetet. Bár ott van mellette a ceruza, a festékvödör, a radír, a "színlopó", de ezek az előző verziókban is megtalálhatók voltak.



A Brushes menüpont alatt különböző ecseteink vannak. A felső sorban vannak a hagyományos ecsetek, a lentebbi sorokban pedig különleges mintájú ecsetek. Nagyon különleges az utolsó ecsetminta, ami talán egy kikopóban lévő filctollra hasonlít. Az alakzatok paletta is kibővült, több előre gyártott formát találhatunk. Ha formát rajzolunk a lapunkra, akkor a formának a körvonalát és színüket is lehet módosítani.



A Start menüben barangolva, a következő említésre méltó alkalmazás a Snipping Tool, bár aki már használt Windows Vistát, annak ez nem újdonság. Ez tulajdonképpen egy képlopó program. Ha elindítjuk, akkor ki lehet jelölni egy területet, amit szeretnénk úgymond lefényképezni, és el lehet menteni PNG, GIF vagy JPEG formátumba, vagy a vágólapra tehetjük. A lementett képet egy gombnyomásra beilleszthetjük az alapértelmezett levelezőprogramunkba. A képünkre rajzolhatunk különböző színekkel, vagy szövegkiemelővel hívhatjuk fel a figyelmet az adott kép egy bizonyos részére.



A WordPad - akárcsak a Paint - megkapta az Office 2007 stílusú szalagos menüsávot.



A Microsoft figyelt a kompatibilitási problémákra, és lehetővé tette, hogy a WordPad tudja kezelni a DOCX fájlokat. Az új menüdizájnt kihasználva a menüpaletta Insert részére felkerültek a különböző beszúrási lehetőségek: a dátum különböző változatait tudjuk beszúrni. A kép beszúrása is sokkal egyszerűbb, mint a WordPad előző verziójánál. Ha a Paint drawing gombot megnyomjuk, akkor az előbb ismertetett Paint program hívódik meg. A Paintben elkészíthetjük a kívánt alakzatunkat, és amikor bezárjuk a rajzoló programot, az elkészült kép megjelenik a WordPad alkalmazásunkban elkészített dokumentumunkban. Természetesen a hagyományos szövegszerkesztő modulok is rendelkezésre álnak, sőt egyes elemeket, mint például az alsó vagy felső indexet, sorközök távolságainak beállítását, szövegszín megváltoztatására szolgáló gombot vagy szövegkiemelés funkciót ellátó gombokat a menüpalettán könnyen hozzáférhető helyekre tették. A dokumentumunkat a jobb alsó sarokban lévő csúszkával "-" vagy "+" gombokkal kicsinyíthetjük vagy nagyíthatjuk.



Fontos megemlíteni a Start menü > Programok > Kellékek > Rendszereszközök között az Internet Explorer no addons indítóját. Ugye találkoztunk már olyannal, hogy lassú vagy nem megfelelően működik az Internet Explorerünk, és ráfogjuk, hogy nem jól működik az Explorer - "ez a Microsoft már megint jól ... ezt az Internet Explorert" - , de közben nem is az Internet Explorer okozza hibát, hanem egy bővítménye. Ilyenkor el lehet indítani ezt az Internet Explorert úgy, hogy az ne töltse be a bővítményeket. Természetesen ha így indítjuk el az Internet Explorert, akkor a weblapok bizonyos részei nem jelennek meg a böngészőnkben, viszont az így elindított Internet Explorerben le tudjuk tiltani a szerintünk hibás komponenst, vagy ha nem tudjuk, melyik a hibás komponens, akkor tudunk kísérletezni.



A Windows Vistában jól megismert minialkalmazások, a Gadgetek is változáson mentek keresztül. A Windows 7-ben eltűnt az asztalon jobb oldalon lévő "sötétített" sáv, amin sorakoztak ezek a minialkalmazások. Gadgeteket a Windows Desktop Gadget Gallery-ből lehet "felpakolni" az asztalra bárhová! Funkciójuk beállításaik változatlanul megmaradtak. Ami feltűnik az az, hogy a "PostIt" képernyőre ragasztható cetli nincs a minialkalmazások között. Igen! Ez a minialkalmazás kikerült a Windows Desktop Gadget Gallery-ből, és a kellékek között kapott új helyet! Kellemes külseje, színvilága, komikus betűtípusa ugyanúgy megmaradt, mint ahogyan a Vistában megszokhattuk.



Ennyit terveztem ebben a prezentációba, remélem tetszett!

Szerző: Girus Miklós

A fenti cikk a Microsoft TechNet Windows 7 pályázat egyik pályaműve, gratulálunk a szerzőnek!