Cikkek

Az abandonware legendája

kategória: Hírek — forrás: Computerworld — dátum: 2008-10-01 13:10:04

Ahogy a letöltés útján értékesített tartalmak egyre népszerűbbek, nehéz úgy kínálni valami újat, hogy az ne csak egy legyen a tucatnyi hasonló, DRM-mel agyonvágott szolgáltatás közül.

Sokszor hallottuk már, hogy ha két forintért árulnák a szoftvereket, az emberek akkor is lemásolnák azokat. Mi úgy gondoljuk, hogy ez közel sem igaz, és nagyon úgy fest, hogy a Good Old Games (GOG) weboldal üzemeltetői is velünk értenek egyet. A most még csak bétaállapotban lévő site régebbi, de a mai napig izgalmas, időtálló játékokat kínál abszolút jutányos áron, DRM nélkül. Az oldal még gyerekcipőben jár, de úgy fest, érdemes lesz a régi motoros PC-s játékosoknak rajta tartani a szemüket, és abban is bízunk, hogy újfajta szemléletet honosít meg a letölthető tartalmak világában.

Abban nem lenne semmi különleges, hogy a szolgáltatás segítségével letölthetünk régebbi, már nem forgalmazott játékokat, melyeket még Win95-re, Win98-ra, uram bocsá DOS-ra írtak, hogy aztán küzdhessünk az XP vagy Vista alatti futtatás gyakran pokoli nehézségeivel. A GOG azonban sokkal többet tesz ennél, méghozzá a felhasználó számára nagyon kedvező módon.

A site egyelőre a Codemasters és az Interplay kiadók klasszikusai közül válogat, és igyekszik olyan játékokat kínálni, amelyekkel nemcsak nosztalgiából játszanánk, hanem ma is képesek valódi játékélményt nyújtani. 5,99 és 9,99 dollár (kb. 1000 - 1700 forint) körüli áron tölthetjük le az olyan klasszikusokat, mint például a Fallout, a Fallout 2, a Freespace, a Soldiers: Heroes of World War 2, az 1nsane vagy a Colin McRae Rally 2005. A kedvező árakban az is benne foglaltatik, hogy a letöltött program fusson a modern gépeken, így ha szükséges, akkor a szoftver mellett ott a DOSBox, az elismert DOS emulátor is.

Ez még mindig nem lenne különösen nagy dolog, de a GOG úgy csomagolja össze a DOSBoxot a programokkal, hogy a beállításokkal ne nekünk kelljen kísérletezni. Az is nagyon tetszetős tulajdonsága a szolgáltatásnak, hogy a programok közvetlen letöltés útján hozzáférhetők, így az oldal nem telepít semmiféle letöltésmenedzsert. A tartalom nem csak hogy nem DRM-védett, de ha a regisztrált felhasználó bejelentkezik, akkor látja a már megvásárolt tartalmak listáját (és ingyenesen újra letöltheti azokat), vagy éppen a program leírását, esetleg olyan kapcsolódó, izgalmas anyagokat, mint a játékok zenéit és a belőlük készült háttérképeket.

gog.jpgA Good Old Games kezdőoldala. Ahhoz képest, hogy béta, meglepően kiforrott

Kapásból tucatnyi olyan régi játékot (és egyéb szoftvert) tudnánk felsorolni, amit úgy szívesen megvásárolnánk, ahogy a GOG a jelenlegi étlapján lévő programokat kínálja, de nem ez a lényeg. Fontosabbnak és nagyon örvendetesnek találjuk, hogy a GOG gyakorlatilag jelképes árat kér az egyes tartalmakért, miközben hozzáadott értékkel ruházza fel őket - gondoskodik a programok futtatásának lehetőségéről a jelenlegi operációs rendszereken és hardvereken, ami számos felhasználó számára amúgy megoldhatatlan lenne. Másfelől megoldást is kínál az abandonware dilemmára - főleg, ha még régebbi játékok is felbukkannak majd a kínálatukban, amelynek kapcsán megint csak hosszú kívánságlistával tudnánk előrukkolni.

Elhagyatott, de nem gazdátlan
Sokan helytelenül gondolják, hogy nyugodtan használhatják azokat az innen-onnan letöltött vagy lemásolt programokat, amelyek már nem vásárolhatók meg legálisan, és így az úgynevezett abandonware kategóriába esnek. Az ilyen programok - és ez nem csupán játékokra igaz - több okból is megkaphatják az "elhagyatott" jelzőt. Például a szoftver egyszerűen elér egy bizonyos kort, kijönnek belőle az újabb és újabb változatok. Az is gyakori, hogy a szoftvercégek nevet változtatnak, csődbe mennek, felvásárolja és beolvasztja őket egy másik cég, vagy valamilyen más okból szűnnek meg. Amikor ilyesmi történik, akkor a termékekhez kapcsolódó jogok leggyakrabban egy másik cégre szállnak, ami - bár nem árusítja vagy támogatja az adott szoftvert - ettől még a jogok a birtokában marad. Jó, ha tudjuk: a legtöbb esetben azok a programok, amelyeket abandonware oldalakról töltünk le, nem tartoznak a "public domain" kategóriába, és az eredeti copyrightot sohasem vonták vissza...

A cikk folytatásához kattints ide!

Korábbi hírek